Щоб відродити футбол у с. Вишевичах, чотири роки тому Сергій ГАВРУТЕНКО став сільським головою, і ось уже три роки поспіль його команда виправдовує свою назву - «Вікторія», перемагаючи в усіх футбольних чемпіонатах та кубках Радомишльського району. Водночас, ставши головою, 48-річному Сергію Гаврутенку вдалося відновити не тільки колишню футбольну славу села...
— Сергію Васильовичу, а правда, що заради футболу Ви свого часу проміняли життя в столиці на сільську прописку?
— Так, до 1992 року я жив з сім'єю у Києві. До столиці мої батьки переїхали ще коли я був школярем. Народився ж я у сусідньому з Вишевичами селі — Межирічка. А ось дружина — родом з Вишевич.
— То це вона вмовила вас повернутися на свою батьківщину?
— Ні, це «заслуга» Григорія Васильовича Сидоренка — тодішнього народного депутата України, нашого земляка. За його сприяння, у Вишевичах тоді було зведено чимало будинків для молодих сімей. Переїхати в один із них і запропонували мені з сім'єю. А перед цим — стати тренером місцевої футбольної команди. Тоді в селі їх було дві — доросла й молодіжна. Й саме вишевицькі футболісти утримували першість в Радомишльському районі, і навіть почали на ту пору грати в першій лізі чемпіонату Житомирщини.
— Але чому саме вам, тоді ще киянину, запропонували тренувати вишевицьку молодіжку?
— На ту пору у Києві я працював техніком-електриком у знаменитому на весь Союз інституті імені Вавилова, вірніше його філії, бо сам інститут знаходився в Ленінграді. Працювали, так би мовити, на космос. Водночас, почавши грати в футбол ще школярем, у Межирічці, я не полишав свого захоплення й у столиці. У Києві останні чотири роки грав у захисті за команду «Червоний екскаватор» на першостях міста. А у вихідні не забував і про свою сільську команду. Тому, мабуть, мені й запропонували тренерство.
— І що, отак просто взяли й проміняли столицю на село?
— Отак просто.
— Але з командою, чув, «отак просто» не вийшло.
— Спочатку, після переїзду в Вишевичі, все було гладко. Команда, по суті, вже була. Три роки ми навіть виступали, і досить непогано, на першість області. Але потім (нагадаю, це був початок непростих 90-х років, коли все рушилося) фінансування сільського футболу припинилося, спонсори зникли, а заразом з ними і легіонери, яким нічим було платити. Та й свої, місцеві, змушені були шукати, де заробити на шматок хліба.
Тоді-то я й вирішив набрати команду з місцевих хлопчаків, 8-9-класників, і виростити, що називається, свою команду. Невдовзі ми вже знову грали на першість району. Спочатку, правда, програвали з розгромними рахунками, але це тільки додавало ентузіазму.
— Але ж на одному ентузіазмі далеко, кажуть, не заїдеш. Чи правда, що, аби підняти сільський футбол, чотири роки тому Ви вирішили балотуватися на сільського голову?
— Було таке. Тодішня влада, скільки не звертався до неї, відмахувалася від наших проблем. Ні транспорту, щоб поїхати на гру, ні форми, ні коштів на іншу атрибутику допроситися не можна було. Добре, що на ту пору в мене вдома була пара коней, ними й заробляли на поїздки. І все інше — за власні кошти. Тоді-то й зародилася ідея балотуватися на посаду сільського голови. До того ж її підтримала не тільки місцева молодь, а й пенсіонери. Я до головування два роки працював електромонтером зв'язку, і за цей час зумів навести лад в своєму господарстві: відремонтував усім радіо, телефони... Та й з оранкою багатьом допомагав...
— Але ж і конкуренти, розповідали, у вас були імениті: ваш попередник і колишній голова місцевого господарства.
— Чесно кажучи, я мало вірив у свою перемогу на тих виборах, тому результати були для мене несподіваними. Із 1100 виборців за діючого сільського голову проголосували тоді тільки 250 односельчан, за колишнього голову колгоспу — 120, а за мене — 450...
— Роки Вашого головування, кажуть, дарма не минули. Принаймні для місцевого футболу, як Ви і обіцяли.
— Так, щороку в сільський бюджет ми закладаємо немалі кошти на розвиток спорту. В селі знову є дві команди з футболу — доросла й юнацька. В обох команд на сьогодні є вже по три комплекти форми. Можемо похвалитися і своїм футбольним полем. Хоча зараз виношую плани, аби невдовзі у Вишевичах з'явилося поле зі штучним покриттям. Вже є й певні напрацювання.
— Є, схоже, і результат.
— Так, за три останні роки наша команда, в якій, до речі, всього два легіонери, а всі інші — місцеві, забрала в районі всі футбольні трофеї: Кубок, перемогу в чемпіонаті 2008-го року, в 2009-му, правда, стали тільки срібними призерами — основна команда і третіми — молодь. Та найбільше наше досягнення — перше місце в нинішньому чемпіонаті району з міні-футболу й третє — в регіональній першості. Це вперше за всі роки. Зараз, без перебільшення, мої хлопці — на піку форми, тож хочемо спробувати сили в змаганнях на Кубок області
— Сергію Васильовичу, але ж у сільського голови чимало й інших обов'язків. Футбол не заважає? Люди не дорікають?
— Обов'язків, дійсно, вистачає. Тим паче, що Вишевичі — досить велике село, з півторатисячним населенням. Крім загальноосвітньої, в селі діє ще й спецшкола- інтернат, є свій дитячий садок, амбулаторія, і всьому цьому треба також давати лад.
— Виходить?
— Стараюсь. Сьогодні вже як страшний сон згадую зиму 2005-го, коли тільки заступив на свій пост. Люди за літо повикидали груби, а обіцяного газу так і не дочекалися. Страшно згадувати, як зимували односельці. Тож перше, чим довелося зайнятися, обійнявши посаду сільського голови, це завершенням газифікації Вишевич. Вдалося зробити за ці роки й освітлення більшості сільських вулиць. Цього року плануємо засвітити ліхтарі й на усіх інших.
Відремонтували і наш дитячий садок, який нині відвідує вже 60 діток, а до цього він міг прийняти тільки одну групу.
Порівняно непогані у нас і дороги. А завдяки підприємцям (їх, до речі, у селі більше десятка) торік відкрили у Вишевичах навіть більярд. А наш Будинок культури став центром дозвілля молоді з усієї округи. До речі, саме наші футболісти слідкують за громадським порядком під час вечорів відпочинку.
Можна було б і значно більше зробити, якби дозволяв сільський бюджет. Якби, як свого часу обіцяла Прем'єр Юлія Тимошенко, в нашому бюджеті лишався прибутковий та податок за екологію, земельний і транспортний збір. А так — планів багато, а можливостей обмаль. Хоча радує те, що в село прийшов інвестор — агропромисловий комбінат «ПРОНК». До цього п'ять років земля в окрузі не оброблялася, а тепер не тільки її взяли в оренду, а й відкрили м'ясоцех, пекарню, млин, куди з усього району молоти зерно возять. Але найголовніше, що 30 односельчан отримали там роботу. Ще частина — в Агротехніці, яка теж цього року відновила свою роботу. Це вселяє надію.
— Знаю, у вас є два сини. І саме з ними була пов'язана Ваша мрія...
— Так, і вона вже збулася. Коли хлопці тільки народилися, я їм одразу кинув у коляску м'яча. Так і повиростали. Я ж мріяв усі ці роки, що коли-небудь зіграю разом з ними в одній команді. Тепер ось справді граємо втрьох. Усі — в захисті. Я, правда, витримую тільки один тайм (посміхається).
— А, як батько, хлопці не планують залишити столицю заради сільського футболу?
— Менший, Євген, поки що ще третьокурсник столичного університету фізкультури. Старшому Сашку — 25 років, і після технікуму він працює в столичному метрополітені. До речі, саме він, прийшовши з армії, запитав мене: «Тату, а що у Вишевичах більше не буде футболу?..» Поки що вони приїздять тільки на вихідні, і якщо раніше дружина ревнувала мене до футболу, то сьогодні випроводжає на нього усіх трьох. Як буде далі — побачимо. Але точно знаю: поки в селі є футбольна команда, доти воно живе, доти в ньому тримається молодь.
Микола КРАМАР для тижневика „Соборна площа”
|