ОЛЕГ ЗБОРОВСЬКИЙ: “ДУМАВ, КОЛИ ВІДДАМ КУБОК, КАЗКА ЗАКІНЧИТЬСЯ...”
Тріумфом національної збірної України з пляжного футболу завершився минулої неділі кваліфікаційний турнір до фіналу Кубка світу, який наступного року відбудеться в Римі. Українці не тільки виконали програму мінімум, здобувши заповітну путівку, а й виграли самі змагання, ставши кращими на європейському континенті. І вдвічі приємно, щодалеко не останню скрипку в складі збірної зіграв наш земляк Олег Зборовський, котрий на відборі провів шість матчів і в кожному залишив свій автограф у воротах суперників. Тож відразу по поверненні наших збірників додому ми зустрілися з Олегом і попросили розповісти про себе та про успішний вояж до Італії.
«МІНІСТР НАКАЗАВГОТУВАТИ ДОКУМЕНТИНА ЗВАННЯ ЗАСЛУЖЕНОГО...».
- Олеже, знаємо, бачили... Тому від нас особисто і від усіх малинських уболівальників приймай найщиріші вітання...
— Спасибі. Чесно кажучи, не очікував до себе такої уваги в Малині.
— Ну-ну, це тільки початок. Гравці збірної України з пляжного футболу тепер справжні герої на батьківщині, бо вітчизняний футбол подібних досягнень не має. Як зустрічали в Борисполі?
— Звичайно, як героїв. Було багато уболівальників, але нас відразу повезли до Равіля Сафіуліна у Міністерство сім'ї, молоді та спорту. Проте мене найбільше вразило не це, а те, що першим на рідній землі привітав президент малинського «Променя» Олександр Степаненко. Побачивши його, так і сказав хлопцям: «А ось і мій президент ФК з Малина». Вони були шоковані, адже ніхто із керівництва їхніх клубів їх не зустрічав. Тому я дуже вдячний Саші за таку увагу.
—Ми теж вдячні Олександру Миколайовичу, що тримав в курсі виступів збірної в Італії і допоміг організувати зустріч з тобою. Але цікаво, що сказав вам міністр?
—Подякував за гру і наказав готувати документи на звання Заслужених майстрів спорту України. А майстрами спорту міжнародного класу ми стали автоматично.
— Ого! То Малин тепер має Заслуженого майстра спорту й у футболі, нехай і пляжному. Прийми ще раз наші вітання. А чи не вітав тебе уже хтось із мерії, адже не кожне місто сьогодні може похвалитись тим, що у ньому живе один із кращих пляжних футболістів Європи?
— Так, цей турнір є по суті європейським чемпіонатом з пляжного футболу, і чотири його переможці стали учасниками фінального розіграшу Кубка світу. А з нашої мерії мене поки що ніхто не вітав. Та це і не головне.
.
«ДУМАВ, ЯК ВІДДАМ КУБОК, КАЗКА ЗАКІНЧИТЬСЯ...»
— Якщо це для тебе й справді не так важливо, то давай краще поговоримо про сам турнір. У одній восьмій Україна «гахнула»Голландію 6:0. Невже голландці «на пляжі» такі слабкі?
— Це не голландці такі слабкі, це ми такі сильні (сміється — авт.).
— Але вже чвертьфінальний поєдинок проти Румунії виявився для вас не такий веселий?
— А інакше і не могло бути, позаяк на кону стояла путівка до півфіналу і заразом на фінальний турнір Кубка світу-2011. У результаті ми здобули перепустку на наступний рік до Риму, але туди дуже хотіли потрапити й румуни.
— Іледь не потрапили, відразу повівши в рахунку 2:0, потім 3:1...
— Початок цієї зустрічі і справді видався жахливим, та нам вдалося переломити хід гри.
- Далеко не в останню чергу завдяки твоєму голу за п 'ять секунд до свистка на перерву, коли ти зробив рахунок 3:2. Це був, коли не помиляюсь, твій п'ятий гол на турнірі, і п'ятий в падінні через себе. На таке навіть чарівники м'яча бразильці та португальці не здатні, а у тебе вийшло. Зізнайся, це випадковість, чи закономірність?
— Думаю, закономірність. Ще на зборах в Туреччині ретельно відточував цей удар, а на тренуваннях виконував їх з добру сотню.
— Олег, скажи, а перед фіналом з Португалією ви вірили, що можете перемогти і цього суперника?
— По ходу турніру ми двічі, у групі та півфіналі, обіграли віце-чемпіонів світу швейцарців, тож підсвідомо розуміли, що можемо перемогти і третю команду світу — португальців. Хоча якогось особливо настрою на цей матч не було: після виконаної програми мінімум ми вже грали у власне задоволення, тож перемогли 4:2 і здобути статус кращої європейської збірної.
— А чому пропускав півфінал?
- Після гри з Румунією тренер дав відпочити, наказавши готуватись саме до фінальної зустрічі.
— Які емоції були, коли арбітр зафіксував перемогу над Португалією?
— Стан був, як у казці: ні словами не передати, ні пером описати. До тями прийшли вже під час церемонії нагородження: коли нам вручали Кубок, то мурашки по тілі побігли, навіть плакали з радості.
— Кілька телеканалів показали, як ти ухопив Кубок і нікому не хотів його віддавати...
— Бо думав, як віддам, відразу ж скінчиться моя казка. Адже зіграти у фіналі з португальцями, та ще й гол їм забити — це давно було моєю найпотаємнішою мрією. І от вона збулася. Я, простий хлопець, який народився і виріс у селі, тримаю Кубок Європи — хіба ж це не казка?!
— Ця твоя мрія здійснилася. А чемпіоном світу не хотів би стати?
— Звичайно, хотів би. У збірної України є всі шанси підкорити ще й цю вершину. Якщо через рік зіграємо в Римі так, як тепер у Бібіоне. Ще в Італії усі говорили, що нам цілком до снаги зіграти наступного року у фіналі Кубка світу-2011.
...
«Я ЗНАЙШОВ СЕБЕУ ПЛЯЖНОМУ ФУТБОЛІ,А У ВЕЛИКИЙ ГРАЮ ЗАРАДИЗАДОВОЛЕННЯ»...
— Наскільки відомо, ця перемога — не перша у твоїй кар'єрі?
— Що стосується пляжного футболу, то я двічі ставав чемпіоном України. Позаторік, коли грав за «БРР», та минулого року, граючи за іншу київську команду «Майндшер», коли здобув ще й звання кращого бомбардира чемпіонату. У цьому році також виступаю за цю ж команду в чемпіонаті, який проводить Асоціація пляжного футболу України, а також у чемпіонаті, який вперше організувала українська Прем'єр-Ліга. В цьому турнірі «Майндшер» майже повним складом заявлений за ФК «Севастополь».
— Але ж і у великому футболі ти теж регулярно забивав і забиваєш?
— Що є, то є. У чемпіонаті Малинського району граю за ФК «Промінь», також нині допомагаю ФК «Буча» і в чемпіонаті Київської області. Торік і позаторік ставав кращим бомбардиром цього турніру, вигравав його, але в складі ФК «Макарів». Узагалі, я починав з великого футболу. Проте по-справжньому знайшов себе у пляжному, а у великий граю заради задоволення.
—І матеріального теж?
— А футболіста, як і вовка, ноги годують.
— Цікаво, і як тільки встигаєш?
— Усе дуже просто: вранці граю у пляжний футбол босяком, а після обіду вже одягаю бутси. Вся справа в тому, що пляжні турніри проводяться здебільшого вранці, інакше сонце так розпече пісок, що босим по ньому не вельми й побігаєш.
— Свої перші кроки у футболі пам'ятаєш?
— По-справжньому захопився футболом у класі сьомому, а вже коли ходив у восьмий, то грав за федорівський «Каскад» у чемпіонаті району. Там, на Дослідній, куди переїхали мої батьки з Головок, я і робив перші кроки у футболі.
— У великому футболі ти й надії великі подавав, ледь не в п'ятнадцять літ дебютувавши за команду майстрів у другій лізі чемпіонату України?
— Я добре пам'ятаю той момент, коли вийшов на заміну за малинський «Папірник» у грі проти львівських «Карпат». Але трапилось це, коли мені було шістнадцять. Шкода, що «Папірник» розвалився. Хороша команда була.
— Так, є що пригадати. А як склалася твоя доля після «Папірника»?
— Ще коли була ця команда, мене забрали до армії. Служив у спортроті, спочатку в Бердичеві, а потім у Вінниці. Після армії опинився у ФК "КХП” (Черняхів), одній із кращих на той час команд області, і теж трохи пограв у другій лізі українського чемпіонату. Проте розвалився Черняхівський комбінат хлібопродуктів, пропала й команда. А потім мене звела доля із тренером Миколою Костенком, котрий працював з радомишльським «Авангардом», який регулярно брав участь у всеукраїнських турнірах в рамках спортивного товариства «Колос». От Микола Костенко і вивів мене в люди, допомігши засвітитись спочатку в чемпіонаті Києво-Святошинського району, де я з сорока м'ячами став кращим бомбардиром, а потім і у чемпіонаті Київщини. Коли ж він став тренером пляжної команди «БРР», то і мене запросив. Уже після перших матчів на піску я зрозумів, що пляжний футбол — це моє.
— А де легше грати у футбол — на піску, чи на трав'яному газоні?
— На піску важче, але цікавіше. Взагалі ж, пляжний футбол вимагає від футболіста неабияких фізичних кондицій і витривалості, окрім віртуозного володіння м'ячем і здатності миттєво оцінити ситуацію на полі та прийняти рішення.
— Не раз і не два спостерігав за твоєю грою і на піску, і на траві, і бачив, що чого-чого, а ніг ти не жалієш точно. Травми не докучають?
— Тьху-тьху, доки Бог милував. Ушкодження різні були, але не такі, щоб після них можна було ставити хрест на футболі. А що стосується ніг, то у цій грі їх берегти не можна. Хочеш берегти ноги - грай у шахи.
— Як довго плануєш продовжувати кар'єру футболіста?
— Доки Бог дасть здоров'я. У мене ж тепер нова ціль з'явилася - Кубок світу.
— Пляжна збірна України в цьому році ще гратиме у якихось турнірах?
— Скоріше за все, ні. Точно знаю, що зіграємо «товарняк» з росіянами у Львові. А в складі «Майндшера» незабаром доведеться грати у пляжній Лізі чемпіонів у Москві.
— Росіяни, які поступилися тим же португальцям, не вельми схвально відгукнулись про перемогу над ними України. Мовляв, за Португалію не грали сильніші ї ї футболісти?
— Заздрять, от і применшують наші заслуги.
.....
«КУДИ ТИМ СПАГЕТІ ДО ДЕРУНІВ МОЄЇ ДРУЖИНИ».
— Доки ви «загоряли» на пляжах в Італії, у ПАР завершувався чемпіонат світу з великого футболу. Було за кого уболівати?
— У той час ми більше переймалися своїм чемпіонатом світу, ніж африканським. Але я радий за Іспанію, і за Давіда Вілью особисто, за яких уболівав. Кумиром же у футболі для мене був і залишається великий Роберто Баджо.
— Він грав тоді, коли ти щетільки починав цікавитись футболом. До речі, а як батьки поставились до твого захоплення?
— З розумінням і підтримкою. А у неділю мама навіть плакала, коли підняв над головою Кубок. Вона ніяк не могла повірити, що я таки чогось досяг у футболі.
— Ну, дружина то точно не в захваті від того, що буквально живеш футболом?
— Моя Іринка мене теж завжди підтримувала. Навіть тоді, коли після армії хотів, було, взагалі зав'язати з футболом, вона порадила не робити цього. Вона, як і я, теж живе футболом, і з розумінням ставиться до того, що мене інколи часто не буває вдома.
— За час перебуванні в Італії, мабуть, заскучав за домашньою кухнею, чи італійська більше сподобалась?
— Як кому, а мені здається, що італійська кухня не йде ні в яке порівняння з українською. Куди тим спагеті до дерунів моєї дружини?
— Окрім футболу, у тебе є ще захоплення
— Футбол — це моя робота. А що стосується захоплень, то коли випадає вільна хвилина, волію провести її з дружиною та трирічною донькою. На зборах же, під час переїздів та в паузах між матчами і тренуваннями, люблю почитати книгу. Перевагу віддаю фантастиці.
— Що ж, Олеже, от, здається, і все. Дякую, що не відмовив у інтерв'ю, хоч мав цілком законне право втекти світ за очі насолодитись заслуженим відпочинком.
— Відпочинку не буде. Уже сьогодні увечері (наша розмова відбулася у середу вранці) зіграю за «Промінь» проти «Металурга-ДЮСШ» у чемпіонаті району (у цьому матчі Олег відзначився хет-риком).
Розмовляв Микола КУЗЬМЕНКО, тижневик "Соборна площа"
на жаль, відіграв він на слабеньку "трієчку". власне, грубих помилок не робив, але й бігав мало, захист суперника не напрягав. ймовірно, після важкого попереднього сезону і короткого міжсезоння має місце спад фізичної готовності. побачимо, як далі підуть справи.
вітаю всіх відвідувачів сайту за перемогою вашого земляка в складі зб. України з пляжного футболу.
тільки хочу уточнити ось що: пан Сафіуллін навряд чи зробить те, про що казав стосовно звання ЗМС. цей турнір офіційно є лише кваліфаєм до ЧС-2011, напередодні якого навряд чи роздаватимуть такі високі звання, бо у випадку виграшу цього чемпіонату світу гравцям вже навіть не буде що давати тобто втрачається мотиваційна сторона процесу. на Шевчук за другу Універсіаду не отримав ніяких додаткових звань, так і залишився мсмк, причому зовсім не "автоматично". там теж потрібно було готувати документи.
ПС: не подумайте, що мене піджимає якась там залена жабка. буду радий помилитися, але висказав свою точку зору, правильність якої перевіримо з часом.